PozReco s.c.
Rgielsko 23a
62 - 100 W±growiec
tel/fax 67 262 23 10
e-mail:
biuro@pozreco.pl

Kolektory s³oneczne.

Kolektory s³oneczne to urz±dzenia s³u¿±ce do przetwarzania promieniowania s³onecznego w energiê ciepln±. Umieszczone na dachu kolektory s³oneczne skupiaj± promienie s³oneczne. Pozyskana w ten sposób energia przekazywana jest przewodz±cej ciep³o cieczy. Ciecz odprowadzana jest do zasobnika s³u¿±cego do ogrzewania wody u¿ytkowej.

Kolektory sk³adaj± siê z kilku warstw:

- przezroczysta pokrywa - najlepiej wykonana ze szk³a solarnego o niskiej zawarto¶ci tlenków, zapewniaj±ca d³ugie utrzymanie wysokiej sprawno¶ci,
- absorber - g³ówny element kolektora, wykonany z metalu dobrze przewodz±cego ciep³o; najczê¶ciej jest to mied¼, aluminium, stal szlachetna. Do p³yty absorbera przylutowane s± rurki przez które przep³ywa ciecz robocza,
- izolacja i obudowa - najczê¶ciej jako izolator stosuje siê we³nê mineraln± lub poliuretan; ca³o¶æ mie¶ci siê w szczelnej obudowie.

Kolektory mog± byæ u¿ywane przez ca³y rok. Natê¿enie promieniowania s³onecznego w naszym kraju jest ró¿ne w zale¿no¶ci od regionu i waha siê w granicach od 900 do 1200 kWh/m2. Kolektory s³oneczne wykorzystuj± ponad po³owê ca³kowitego promieniowania s³onecznego docieraj±cego do powierzchni ziemi. Stosuj±c system solarny z wysoko sprawnymi kolektorami i odpowiednimi elementami systemu, mo¿emy pokryæ od 50% do 60% rocznego zapotrzebowania na podgrzewanie wody w domu jedno- lub wielorodzinnym. W okresie od maja do pa¼dziernika energia s³oneczna wystarcza na prawie ca³kowite pokrycie tych potrzeb, a w miesi±cach przej¶ciowych mo¿na j± optymalnie wykorzystaæ do wstêpnego podgrzewania ciep³ej wody. Oznacza to, ¿e przez 240 dni w roku woda mo¿e byæ ogrzana energi± s³oneczn± do temperatury ok. 50°C. 

Kolektory s³oneczne a ochrona ¶rodowiska.

W ci±gu ostatnich kilkudziesiêciu lat sta³o siê oczywiste, ¿e dotychczasowe konwencjonalne i nieodnawialne ¼ród³a energii bêd± powoli zastêpowane przez nowe, odnawialne ¼ród³a energii. Wynika to z faktu, ¿e paliwa kopalne bêd±ce podstawowym ¼ród³em energii, zanieczyszczaj± ¶rodowisko oraz dlatego, ¿e wiêkszo¶æ z³ó¿ paliw kopalnych bêdzie siê powoli wyczerpywaæ. Najwiêkszym ¼ród³em nieograniczonej, darmowej i czystej energii jest s³oñce. Wystêpuje powszechnie i bez granic, wysy³aj±c w ci±gu 14 dni do powierzchni Ziemi tyle energii ile wynosi ca³oroczne zapotrzebowanie energetyczne naszej planety. Energia promieniowania s³onecznego jest energi± o ogromnym potencjale a jej zasób jest praktycznie niewyczerpalny. Energia promieniowania s³onecznego jest od wielu lat wykorzystywana za pomoc± kolektorów s³onecznych.
Kolektory s³oneczne to nowoczesny, ekonomiczny i ekologiczny sposób pozyskiwania ciep³ej wody. Stosowanie kolektorów s³onecznych zmniejsza emisjê dwutlenku wêgla, tlenków siarki przez zmniejszenie zu¿ycia gazu, oleju, wêgla.
W Europie urz±dzenia wykorzystuj±ce energiê s³oneczn± s± wykorzystywane z powodzeniem ju¿ od wielu lat i maj± coraz wiêkszy udzia³ w bilansach energetycznych tych pañstw. Zw³aszcza w Hiszpanii, Grecji i we W³oszech, ale nawet w krajach skandynawskich. W Niemczech gdzie panuj± podobne do Polskich warunki heliocentryczne rz±d federalny intensywnie realizuje program miliona dachów pokrytych kolektorami, poprzez prosty system dop³at bezpo¶rednich do ka¿dego m2 kolektora.

 

Copyright © 2005 Poz Reco s.c.

 design by Ergo Plus