PozReco s.c.
Rgielsko 23a
62 - 100 W±growiec
tel/fax 67 262 23 10
e-mail:
biuro@pozreco.pl

Kot³ownie na biomasê.

Biomasa jest to substancja organiczna powstaj±ca w wyniku procesu fotosyntezy. Przyrost biomasy ro¶lin zale¿y od intensywno¶ci nas³onecznienia, biologicznie zdrowej gleby i wody. W Polsce z 1 ha u¿ytków rolnych zbiera siê rocznie oko³o 10 ton biomasy, co stanowi równowarto¶æ oko³o 5 ton wêgla kamiennego. S³oma i pozosta³e biopaliwa z ro¶lin nie-zdrewnia³ych s± wykorzystywane w postaci sprasowanych kostek i balotów, sieczki jak te¿ brykietów i peletów. 

Corocznie w Polsce rolnicy wypalaj± na polach oko³o 10 milionów ton s³omy zbo¿owej i rzepakowej i oko³o 1,5 miliona ton odpadów drzewnych. Odpowiednio przetworzone stanowiæ mog± tanie ¼ród³o energii cieplnej oraz wymierny dochód dla ca³ej spo³eczno¶ci lokalnej. Pod wzglêdem energetycznym 2 tony biomasy równowa¿ne s± 1 tonie wêgla kamiennego. Z punktu widzenia ekologii biomasa jest lepsza ni¿ wêgiel, gdy¿ podczas spalania emituje mniej SO2 ni¿ wêgiel. bilans emisji CO2 jest zerowy poniewa¿ podczas spalania do atmosfery oddawane jest go tyle ile wcze¶niej ro¶liny pobra³y z otoczenia. Biomasa jest zatem o wiele bardziej wydajna ni¿ wêgiel, a w dodatku jest stale odnawialna w procesie fotosyntezy.

Rodzaje kot³owni na biomasê: 

Ze wzglêdu na rodzaj paliwa : 
- drewno, odpady drewniane, materia³y drewnopochodne,
- s³omê.

Ze wzglêdu na moc kot³a :
- kot³y ma³ej mocy do 100kW.

Do kot³ów o mocy do 100 kW ³aduje siê rêcznie ma³e baloty o wadze do 12 kg od 2 do 6 sztuk nie czê¶ciej ni¿ trzy razy na dobê.

- kot³y du¿ej mocy powy¿ej 100kW.

Dostêpne s± kot³y du¿ej mocy na s³omê w balotach od 100-500 kW, oraz kot³y na s³omê rozdrobnion± do 1MW. Sprawno¶æ kot³ów du¿ej mocy wynosi oko³o 85% przy p³ynnej regulacji mocy od 20% do 100%. W ci±gu roku z kot³owni 1MW mo¿na wyprodukowaæ oko³o 10000 GJ.

Korzy¶ci ekonomiczne stosowania kot³owni na biomasê :
- wytworzenie energii tanim kosztem,
- redukcja op³at za korzystanie ze ¶rodowiska, 
- efektywne zagospodarowanie bioodpadów (bez konieczno¶ci ich utylizacji),
- mo¿liwo¶æ uzyskania pomocy finansowej z funduszy ekologicznych.

S³oma mo¿e stanowiæ powa¿ne ¼ród³o energii nie wp³ywaj±ce ujemnie na efekt cieplarniany pod warunkiem utrzymania jej wilgotno¶ci na poziomie nie wy¿szym ni¿ 25%. Zastosowanie biomasy zmniejsza koszty produkcji ciep³a i wp³ywa dodatnio na poziom ¿ycia ludno¶ci lokalnej, poprawia op³acalno¶æ produkcji rolniczej i znacznie zmniejsza zagro¿enie po¿arowe. 

Copyright © 2005 Poz Reco s.c.

 design by Ergo Plus